ПАПЕР ТА АРХІТЕКТУРА

Про макетування та макети з паперу

У цій статті розберемося, для чого потрібний макет, які види бувають, і чому папір – найкращий матеріал
Мені здається, що самий наочний, зрозумілий образ, що зачаровує, створює саме об'ємний макет будівлі або споруди. У всі часи прообразом майбутніх будов ставали їх невеликі моделі, виготовлені з різних матеріалів. Ще будучи студентом, мені довелося не лише покращувати свої навички макетування, а й брати перші замовлення як від дипломників архітектурного інституту, так і від будівельних компаній.
Потреба у макетах зберігається і сьогодні. Маючи в цій сфері досить великий досвід, зітканий із проб та помилок, можу з упевненістю сказати наступне – саме макетування надало мені внутрішню впевненість у своїх силах на етапі навчання, і перші чималі, як для студента, гроші. Розуміння процесу виготовлення макета та його важливості, у становленні кожної творчої людини, присвячена дана стаття.
Давайте поглянемо на область макетування ширше, розберемося в основних тенденціях та способах моделювання, визначимо цілі та завдання, а також плюси та мінуси сучасних матеріалів та методик.

Для початку потрібно зрозуміти – які ж основні цілі та завдання переслідують творці об'ємного макета? На мій погляд, таких цілей чотири:

1. Естетика. На макеті можна перевірити проектовані пропорції, гру світла та тіні, розміри та кількість архітектурних елементів.

2. Конструкція. Можна провести попередні інженерні експерименти. Раніше, наприклад, форму арочної конструкції могли визначити виходячи з вигину звичайної нитки, закріпленої на кінцях прольоту, що моделюється. У сучасних реаліях речові макети, майбутніх висотних будівель, часто піддають випробуванням в аеродинамічній трубі, для отримання комп'ютерної моделі деформацій несучих конструкцій при вітрових навантаженнях, а також зміни вітрових потоків, що впливають на навколишню забудову.

3. Комерція. Всім давно знайомий слоган "реклама - двигун прогресу". Так от, у разі, коли таким двигуном виступає макет – вплив на сприйняття людини від майбутнього об'єкта є максимальним. Саме цим пояснюється наявність макетів житлових будинків та комплексів у відділах продажу будівельних компаній.

4. Навчання. Макет є найважливішим елементом у процесі навчання як майбутнього архітектора, а й дитини, як особистості. Кубики, як спрощений прототип складніших конструктивних елементів, повинні побувати в руках кожної дитини, для розвитку дрібної моторики та формування в його головному мозку нейронних зв'язків сприйняття та будівництва реальності.


Пошук у макеті - це найефективніший спосіб створення архітектурного образу.
Основними матеріалами для макета можуть бути: папір, картон, пластики, спінені матеріали (наприклад - пінолекс), дерево або фанера, метал. Як бачите, спектр матеріалів досить широкий, але кожному є своя сфера застосування. Почнемо з кінця.

Дуже часто, для моделей із металу застосовують бронзу. У більшості випадків це обумовлено експлуатацією такого макета на вулиці, просто неба.

Дерево та фанеру використовують для виготовлення моделей будівель, багато в чому через красиву текстуру, а також для створення ефектного рельєфу, щоб органічно вписати архітектуру в оточення.

Спінені матеріали допомагають швидко і легко створити потрібний обсяг у «масах», тобто. без особливого деталування. Завдяки легкості в роботі з таким матеріалом їм просто набрати висоту, підправити форму і підібрати потрібні пропорції.
Після багатьох років застосування паперу і картону в макетуванні, пластики, що з'явилися на ринку, створили революцію в галузі. Різкий уникнення паперу найбільше позначився на виставкових макетах. Це зумовлено, як більш високими характеристиками по зносостійкості та зовнішньої привабливості, можливостями вбудовувати підсвічування, так і появі у масовому виробництві сучасних технологій у вигляді 3D сканування та друку на 3D принтері. Сучасні макети із пластику відсунули на другий план класичний "ручну працю". Але, як показав час, ці машинні технології мають свої значні мінуси порівняно з папером, а саме:

- дорожнеча обладнання та програмного забезпечення;

- набагато більший термін підготовки спеціаліста для виконання поставленого завдання;

- набагато більша підсумкова вартість самого виробу;

- Відсутність швидкої та недорогої можливості внести коригування в проектну форму.

Незважаючи на втрату папером передових позицій у виставкових макетах, залишилася велика ніша робочого макетування, де цей матеріал незамінний.

Оскільки папір та картон є найдоступнішими за ціною та зручністю в роботі, саме ручний спосіб макетування займає чільну роль у процесі навчання майбутніх архітекторів та дизайнерів.

Безперечно, папір не є ідеальним матеріалом. У неї так само є ряд недоліків, але кількість плюсів і можливостей, що відкриваються при вмілому поводженні з нею, роблять цей матеріал незамінним помічником у творчому процесі. Познайомитись та опанувати техніку створення макетів з паперу ви можете на курсі «Battle Forms» від нашої Школи архітектури та дизайну TVOYCREATIVE.
Зареєструйтесь на сайті та отримайте карту професій.
Ви отримуватимете новини та спецпропозиції від нашої школи.
Натиснувши Підписатися, ви погоджуєтеся на обробку персональних даних та погоджуєтесь з Політика конфіденційності
Email: info@tvoycreative.com

© "TVOYCREATIVE" Токарь Олександр Вiкторович, 2021 Всі права захищені.
Передрук та цитування без дозволу автора - заборонено.